9 września 2016

To jest skuteczny sposób planowania treningów

Przygotuj idealny plan

Masz jasno określone cele? Chcesz przebiec maraton, ukończyć triathlon, wystartować w zawodach bikini fitness? A może poprostu chcesz trenować aby fajnie wyglądać i dobrze czuć się w swoim ciele? 

Nie trenuj z dnia na dzień, nie pozostawiaj wszystkiego przypadkowi. Umiejętne zaplanowanie Twoich treningów i konsekwentne trzymanie się planu w znaczący sposób zwiększy szanse na osiągnięcie założonych celów. Czasami konieczne będzie  skorzystanie z pomocy fachowców (trenerzy, instruktorzy). Bez wzgledu na to czy układasz plan sama, czy z pomocą innych osób, warto pamiętać o pięciu podstawowych zasadach. 

Indywidualne podejście

Nie wszystkie "gotowe" plany i treningi są dla nas odpowiednie. Oczywiście można się na nich wzorować, bądź wykorzystywać poszczególne elementy. Należy jednak pamiętać, że plan treningowy powinien uwzględniać nasze oczekiwania, możliwości (sprawność fizyczna, wydolność, siła, gibkość) oraz ilości czasu, którą możemy poświęcić na treningi.

Specyfika

Dobry plan treningowy powinien zawierać przede wszystkim treningi ukierunkowane na osiągnięcie konkretnych celów. Nie należy jednak zapominać o wszechstronnym podejściu do tematu (ćwiczenia siłowe, cardio, rozciąganie).

Progresywne zwiększanie obciążeń

Trenowanie cały czas na tym samym poziomie (np. ćwiczenie tym samym ciężarem, bieganie w tym samym tempie) jest nieefektywne.  Stopniowe zwiększanie obciążeń treningowych pozytywnie wpływa na wzrost siły/wytrzymałości.

Wysiłek i wypoczynek

Wysiłek powinien być podejmowany w określonych odstępach czasu. Należy przeplatać treningi o dużej intensywności z treningami o mniejszej objętości, nie zapominając o czasie przeznaczonym na regenerację. 

Periodyzacja

Polega na podzieleniu i zorganizowania planu treningowego według jednostek czasu. Periodyzacja treningu ma na celu jego spójność i przewidywalność, a także zapobieganie urazom i przetrenowaniu.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię