17 sierpnia 2017

Zwalcz zakwaszenie organizmu z wodą alkaliczną

Zobacz, która woda jest najzdrowsza dla aktywnych!

Poznaj sposób na lepsze samopoczucie, gładszą skórę, sprawny metabolizm i zwiększenie poziomu energii. To picie wody alkalicznej, która nawadnia w ekspresowym tempie, neutralizuje wolne rodnki i pomaga zwalczać zakwaszenie organizmu. A co więcej, niweluje zakwasy!

Organizm to w większości woda. U małych dzieci stanowi ok. 3/4 masy ciała, a u dorosłych – ok. 50-60%, gdyż jej zawartość maleje z wiekiem. Winne są nieszczelne ściany komórek, które pozwalają jej wyciekać do przestrzeni międzykomórkowych. Skutkuje to jej niedoborami i zatrzymywaniem na „czarną godzinę”, co objawia się m.in. w postaci obrzęków w obrębie nóg czy obszarów dotkniętych cellulitem. Jednocześnie komórki nie mają tyle wody, ile powinny, co upośledza ich funkcjonowanie, a najszybciej objawia się na skórze. Dlatego należy systematycznie uzupełniać jej zapasy, by nawadniać organizm. A woda alkaliczna nadaje się do tego jak żadna inna. Jednak jej zalet jest znacznie więcej!


Co to jest woda alkaliczna?

Woda alkaliczna to taka, której odczyn pH wynosi co najmniej 7,5. To oznacza, że w porównaniu z czystą wodą o neutralnym pH 7 jest ona bardziej zasadowa, a więc może zobojętniać związki kwasowe. Taka woda ma też cząsteczki o nieco innych właściwościach: występują one w postaci specyficznych, wolnych jonów. To sprawia, że łatwo się wchłania i szybko nawadnia organizm. Co więcej, zawarte w alkalicznej wodzie jony H3O+ mają nadmiar wodoru w porównaniu do zwykłych cząsteczek H2O, dlatego chętnie przyjmują tlen – a ten mechanizm to nic innego niż neutralizacja wolnych rodników, które należą do najbardziej niszczycielskich czynników w organizmie. I choć woda alkaliczna nie jest wodą leczniczą (co sprawia, że nie ma ograniczeń w jej spożyciu), to potrójne korzystne działanie jest wykorzystywane w profilaktyce i leczeniu różnych problemów zdrowotnych.

Zakwaszenie organizmu

Z budowy wody alkalicznej wynikają jej specjalne właściwości: picie jej sprzyja zachowaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, zaburzonej przez złe nawyki żywieniowe i związane ze stylem życia. Problem zakwaszenia organizm dotyczy większości z nas, bo wynika ze spożywania nadmiaru kwasotwórczej żywności (produkty zwierzęce – mięsne i mleczne – oraz zbożowe, cukier, złe tłuszcze i jedzenie przetworzone, zwłaszcza fast food).  Przyczynia się do niego sięganie po używki i leki, a także stres, zanieczyszczenie powietrza i intensywny ruch, wymagający wzmożonego oddychania. W takim środowisku łatwiej rozwijają się bakterie, wirusy i grzyby. Komórki organizmu pracują mniej wydajnie, wolniej przyswajając składniki odżywcze i usuwając toksyny. Objawy tego stanu to chroniczne zmęczenie, bóle głowy, skłonność do infekcji, a także problemy skórne (wypryski, zmarszczki), osłabienie paznokci, wypadanie włosów. Pogłębia on problemy alergiczne, a także związane z układem pokarmowym, takie jak wzdęcia czy zaparcia. By temu przeciwdziałać, warto oprzeć dietę o produkty zasadotwórcze. To głównie warzywa (zwłaszcza te zielone) oraz owoce, choć pozytywne działanie mają też fermentowane przetwory mleczne czy kasze takie jak proso. Jednak woda alkaliczna ma nad nimi przewagę: to duża szybkość wchłaniania, która sprawia, że może ona przeciwdziałać zakwaszeniu organizmu od razu po wchłonięciu.

Zdrowa woda

Alkaliczna woda poprawia nie tylko samopoczucie i wygląd. Jest korzystna przy zgadze i problemach z przewodem pokarmowym (choroba refluksowa przełyku czy wrzody żołądka i dwunastnicy). Zmniejszając zakwaszenie, pomaga też ograniczyć ucieczkę z organizmu zasadotwórczych pierwiastków, takich jak wapń czy magnez. Dzięki temu przeciwdziała demineralizacji kości, prowadzącej do rozwoju osteoporozy, a także niedoborom magnezu, które upośledzają funkcjonowanie mięśni i sprzyjają chorobom układu krążenia. Nawadniając skutecznie organizm, woda alkaliczna usprawnia procesy usuwania toksyn i metabolizm, a także obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi. Naukowcy z Harvard School of Public Health zauważyli, że wypijanie 2 litrów dziennie wody o pH powyżej 8 w odczuwalnym stopniu poprawia koncentrację. Dobrze przebadano też jej wpływ na sportowców. Woda alkaliczna zwiększa wytrzymałość organizmu na wysiłek i przyspiesza jego regenerację po nim, co potwierdziły badania Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Dowiedziono, że nawadnia w większym stopniu niż woda mineralna. Nie tylko jednak przeciwdziała zakwaszeniu, ale też przyspiesza tempo utylizacji mleczanu przy intensywnym, krótkotrwałym wysiłku anaerobowym. Dzięki temu pozwala zmniejszyć zakwasy lub ich całkiem uniknąć – a to wiadomość, która ucieszy większość aktywnych osób. 

 
Czas na Święcicki Zdrój!

Wiemy już, że najlepiej nawadnia woda o pH, które oscyluje wokół wartości 8-9. Jednak pH większości popularnych wód butelkowych wynosi jedynie 7,2-7,4. Warto więc wiedzieć, jakiego produktu szukać w sklepie. Pożądane parametry ma woda źródlana Święcicki Zdrój, wydobywana ze studni artezyjskich o głębokości 130 metrów. Ma pH 8,3 i niską mineralizację przy zbilansowanej zawartości składników mineralnych. Można pić ją codziennie, nawet przy schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, bo charakteryzuje się niską zawartością sodu. Zbadano, że nie zawiera szkodliwych azotanów, azotynów i fosforanów. Najlepiej spożywać ją codziennie w ilości 30 ml na każdy kilogram masy ciała lub średnio 2-2,5 litra dziennie, a nawet większej w przypadku wysokiej temperatury czy wysiłku fizycznego. Do jej picia i stosowania jako wspomaganie leczenia przekonuje ekspert marki Święcicki Zdrój, Daria Domańska-Senderowska, doktor nauk medycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dietetyczka z Zakładu Molekularnych Podstaw Medycyny, specjalistka w dziedzinie leczenia otyłości i nadwagi oraz w żywieniu sportowców.
– Warto sięgać po nią również w przypadku nadmiernych strat elektrolitów w zespole złego wchłaniania czy przebiegu biegunki. Woda o wysokim pH może również pomóc w przypadku innych stanów patologicznych w organizmie, np. przy przewlekłej gorączce, niepożądanych działaniach niektórych leków, np. diuretycznych, a także przy zaburzeniach metabolicznych, np. w przebiegu cukrzycy, w przypadku upośledzenia funkcji nerek oraz przy braku drożności dróg oddechowych, np. u osób cierpiących na astmę. 


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię