7 września 2016

Kluczem w budowaniu mięśni jest dieta - zobacz jakie produkty warto jeść!

Niezbędne składniki twojej diety.

Zakończyłaś redukcję i twoim kolejnym celem jest zbudowanie masy mięśniowej? Jeśli tak, to musisz niezwłocznie zmienić swoją dietę i program treningowy. Budowanie masy mięśniowej musi opierać się na zwiększeniu kaloryczności posiłków. Pamiętaj, żeby wybierać pełnowartościowe produkty, które będą jak najmniej przetworzone. W poniższym artykule, pokażemy Ci po jakie produkty warto sięgnąć aby zbudować masę mięśniową.

ŚWIEŻE MIĘSO

Mięso możemy uznać za najważniejszy produkt dedykowany osobom będącym na diecie masowej. Jak wiemy mięso jest najlepszym źródłem białka, które jest głównym składnikiem budulcowym. Świeże mięso to nie tylko białko, ale to także źródło wielu witamin i substancji odżywczych. Pamiętajmy aby w swojej diecie nie ograniczać się tylko i wyłącznie do bardzo popularnej piersi z kurczaka lub indyka. Doskonałą alternatywą jest uwielbiana przez osoby z branży fitness – wołowina. Wołowina jest ważnym źródłem kreatyny, która znana jest ze swojej anabolicznej właściwości, a także zawiera w sobie sprzężone dieny kwasu linolowego (CLA). Głównym zadaniem CLA jest ochrona przed magazynowaniem się tkanki tłuszczowej powstałej podczas spożywania nadwyżki kalorycznej. 

WARZYWA

Warzywa to nieodzowny składnik każdego spożywanego posiłku. Głównym zadaniem warzyw w naszej diecie oprócz dostarczania witamin i związków odżywczych jest przede wszystkim utrzymanie równowagi kwasowo – zasadowej. Zachwianie równowagi kwasowo – zasadowej może doprowadzić do znaczącej straty ważnych pierwiastków oraz do nasilonego katabolizmu białek. Jeśli Waszym celem jest budowa jakościowej masy mięśniowej, musicie pamiętać, że warzywa stanowią nieodzowny element diety. Warto zwrócić uwagę, na wybór warzyw sezonowych.

OWOCE

Świeże owoce powinny na stałe zagościć w naszej diecie. Oprócz tego, że zawierają w sobie bogactwo witamin i utrzymują równowagę kwasowo – zasadową, owoce stanowią doskonały zamiennik dla słodyczy. Owoce mogą odgrywać znaczącą rolę okołotreningową. Doskonałym przykładem może być banan, którego spożycie zalecamy po zakończonym treningu. Dzięki wysokiej zawartości węglowodanów oraz zawartości wielu związków takich jak potas i witaminę B6 świetnie sprawdzi się jako przekąska potreningowa.

ORZECHY

Orzechy to najlepszy przykład tzw. zdrowych tłuszczów, które odgrywają znaczącą rolę w budowaniu masy mięśniowej. Charakteryzują się wysoką gęstością energetyczną, przez co dostarczą nam w krótkim czasie solidną dawkę energii. Doskonałym wyborem mogą okazać się orzechy włoskie i migdały, które bogate są w polifenole i witaminę E. Witamina E wykazuje właściwości antyoksydacyjne, których głównym zadaniem jest ochrona naszych mięśni przed wolnymi rodnikami.

RYBY

Kolejnym produktem bez którego budowanie jakościowej masy mięśniowej może okazać się utrudnione są ryby, a w szczególności tłuste ryby prosto z morza. Ryby są świetnym źródłem białka, a także niezbędnych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3. Kwasy omega 3 mogą zmniejszać także mikrouszkodzenia włókien mięśniowych spowodowane ciężkim treningiem siłowym. Doskonałym wyborem będzie wybór takich ryb jak łosoś norweski, dorsz czy tuńczyk.

JAJKA

Wiele osób zaleca odzielanie białka od żółtek i spożywanie tylko tych pierwszych. Nie jesteśmy zwolennikami takiej praktyki i zalecamy spożywanie całych jajek, ponieważ żółto jak i białko są źródłem wartościowych elementów odżywczych. Jajko to nie tylko źródło wartościowego białka. Oprócz niego w składzie białka możemy wyróżnić kwas foliowy, cynk, fosfor, żelazo i witaminy B6, B12 , D i E.


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię