7 września 2016

Okulary nie tylko przeciwsłoneczne

Żyjesz aktywnie? Zadbaj o swoje oczy

Wzrok to jeden z najcenniejszych zmysłów jaki jest nam dany. Dzięki niemu postrzegamy i definiujemy świat. Naturalnym jest, że chcemy dbać o niego i chronić przed wszelkimi zagrożeniami. 

Osoby aktywne fizycznie są narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych. W trakcie treningów na świeżym powietrzu oczom zagraża nie tylko prowieniowanie UV, ale także czynniki w postaci kurzu, wiatru, pyłków, owadów, gałęzi czy innych osób (palce!). Wielu biegaczy, kolarzy i wszystkich innych ćwiczących na łonie natury używa okularów przeciwsłonecznych. Jest to idealny wybór zwłaszcza przy słonecznej pogodzie. Często jednak się zdarza, że słońce chowa się za chmurami bądź zaczyna się ściemniać. Alternatywa dla okularów z ciemnymi szkłami, które w takich warunkach nie dość, że staja się bezużyteczne, to na dodatek pogarszają widzenie jest banalna - inny kolor soczewek.

Wielu producentów oferuje okulary z wymiennymi szkłami. Termin "szkła" jest stosowany potocznie. Nowoczesne okulary wykorzystują zaawansowaną technologię, "szkła" sa zbudowane z różnych tworzyw sztucznych (np. poliwęglan). Najczęsciej dostajemy w zestawie od 2 do 4 par szkieł przeznaczonych na różne warunki. Zwykłe, przezroczyste, chronią przed wszystkim tym, co moze nam wpaść do oka. Z kolei przezroczyste o  jasnych szkłach pomarańczowych lub różowych znacznie poprawiają widzenie w trudnych warunkach - mgła, półmrok. Natomiast te, które posiadaja powłokę lustrzaną są odpowiednie gdy towarzyszy nam słoneczna pogoda - chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Sam kolor soczewek to jednak nie wszystko. Istnieją modele dedykowane do konkretnych sportów. Wybierajac okulary warto też zwrócić uwage na pewne funkcje (różne właściwości i powłoki), które szkła moga posiadać. O tym juz niebawem. 

 

 

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię