20 czerwca 2017

Na czym polega ketoza?

To ona odpowiada za ekspresowe odchudzanie!

W bardzo dużym uproszczeniu ketoza to stan, w którym organizm woli pozyskiwać energię nie z glukozy (czyli najprostszej formy cukru), a z kwasów tłuszczowych (dokładniej mówiąc – ciał ketonowych). 

Co to jest ketoza?

Nie oznacza to, że glukoza jest kompletnie niewykorzystywana. Organizm wciąż z niej korzysta, ale w znacznie mniejszym stopniu - jej rolę przejmują ciała ketonowe oraz… tłuszcz znajdujący się w większości komórek. Co to oznacza w praktyce? Podczas ketozy stajemy się prawdziwą maszyną do spalania tłuszczu!

Dieta ketogeniczna

W diecie ketogenicznej bardzo dużemu ograniczeniu podlegają przede wszystkim węglowodany. Nie ma tutaj miejsca na objadanie się chlebem, ryżem, kaszami, płatkami, makaronami czy ziemniakami. Jadłospis opierający się w głównej mierze na dobrej jakości tłuszczach i dostosowanej podaży białka ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy. To czas, kiedy szuka on alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Nie musi jednak szukać daleko! Organizm chętnie zaczyna czerpać energię z kwasów tłuszczowych czyli... własnego tłuszczu zapasowego! Stąd „skutkiem ubocznym” (dodajmy: bardzo przyjemnym!) ketozy jest utrata zbędnych kilogramów.

Nie oznacza to jednak, że od razu zaczniesz chudnąć. Najpierw musisz przejść uczciwie przez etap adaptacyjny. Dopiero po nim będziesz mogła w pełni odczuć „keto korzyści” - w tym redukcję tkanki tłuszczowej. Co najlepsze, również z tych „opornych miejsc” - jak dolna okolica brzucha, boczki czy tłuszczyk po wewnętrznej stronie ud!  

Dieta ketogeniczna - wsparcie

Chcesz dowiedzieć się więcej o diecie ketogenicznej? Na polskim rynku jest kilka książek opisujących zjawisko ketozy. Szczególnie polecamy dwie pozycje: „Ketoza. Wejdź na wyższy poziom autorstwa” Dawida Dobropolskiego (ok. 47 zł), „Przepisy diety ketogenicznej”, dr Bruce Fife (ok. 50 zł). 
Nie jesteś pewna, czy to rozwiązanie dla ciebie i nie chcesz niepotrzebnie wydawać pieniędzy na książki? Bez obaw! W internecie również znajdziesz mnóstwo informacji. Istnieją blogi poświęcone m.in. przepisom ketogenicznym. 

W mediach społecznościowych można również znaleźć coś interesującego. Na Instagramie wystarczy użyć hashtagów takich jak: #keto #ketoza #ketoadaptacja czy #nocarbs. Na Facebooku istnieją grupy wsparcia/dzielenia się zdrowymi przepisami np. grupa: KetON - przepisy kulinarne, posiłki, gastronomia. Ludzie tworzą tam niesamowite przepisy (m.in. bułki bez glutenu, bez laktozy, o znikomej zawartości węglowodanów, keto pralinki czy nawet… keto lody „słony karmel”!)


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię