17 maja 2017

Domowe mleczka roślinne [3 PRZEPISY]

Tylko 2 składniki!

Mleko sojowe, migdałowe i ryżowe to wygodny, bezlaktozowy i bezglutenowy zamiennik mleka krowiego. Dostępne w sklepach produkty często mają jednak niską zawartość ziaren oraz dodatki do żywności, m.in. zagęstniki, a nawet fosforany. Lepszą, smaczniejszą i tańszą alternatywą dla nich będą mleczka domowe.

Każde przygotujesz tylko z 2 składników w superłatwy sposób. Przekonaj się o tym, testując przepisy Damiana Kordasa z książki „Superfood”.

MLECZKO RYŻOWE

SKŁADNIKI:

• 70 g białego ryżu
• 1,7 litra wody

PRZYGOTOWANIE:

Opłucz dokładnie ryż pod bieżącą wodą. Zagotuj w garnku litr wody, wrzuć ryż i gotuj na średnim ogniu około godziny, by całkiem się rozgotował. Wyłącz gaz i odstaw ryż na 20 minut. Wlej pozostałą wodę, dokładnie zmiksuj i przelej przez gazę lub sitko o bardzo małych oczkach. Trzymaj do 2 dni w lodówce, a przed użyciem wstrząśnij.


MLECZKO SOJOWE

SKŁADNIKI:

• 150 g nasion soi
• 1 litr wody

PRZYGOTOWANIE:

Zalej soję wodą, by przykryła ziarna, i odstaw na noc. Odlej wodę, dodaj szklankę świeżej wody, zmiksuj soję na gładką pastę, po czym dolej resztę wody i przelej roztwór do garnka. Gotuj 15-20 minut na średnim ogniu, odstaw do ostygnięcia, a następnie przelej przez gazę.

MLECZKO MIGDAŁOWE

SKŁADNIKI:

• 150 g całych migdałów, najlepiej bez skórki
• 1 litr wody

PRZYGOTOWANIE:

Zalej orzechy wodą, by je przykryła, i odstaw na noc. Rano wylej wodę, dodaj litr świeżej wody, zmiksuj migdały na gładką masę i przecedź przez gazę lub bardzo drobne sitko. Pozostałą masę migdałową wysusz w piekarniku i użyj do mesli lub dodaj łyżkę syropu z agawy, ziarenka z wnętrza laski wanilii i 2 łyżki mleczka migdałowego, by uzyskać słodką pastę do placków.

PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię