8 sierpnia 2017

6 oznak, że masz problem z tarczycą

Zobacz, czy dotyczą one także Ciebie!

Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy z tarczycą. Ten niewielki organ, w kształcie niewinnego motylka, odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Reguluje on pracę hormonów, których w naszym ciele może być zbyt mało lub zbyt dużo. Jeżeli źle się czujesz, nie powinnaś ignorować niepokojących sygnałów, które wysyła Twoje ciało! Wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy, że jest chora. 

1. Trudność z koncentracją

Masz do wykonania ważne zadanie lub musisz nauczyć się do egzaminu, ale po kilku chwilach czujesz się wyraźnie rozkojarzona? Często zapominasz, co dosłownie chwilę wcześniej miałaś zrobić? Niestety skutkiem takiego kłopotu jest nie tylko kwestia wieku, ale możliwych problemów hormonalnych. Może to mieć związek z niedoczynnością tarczycy. Koniecznie odwiedź lekarza specjalistę. 

2. Sucha skóra

Często osoby, które mają problemy z tarczycą mają także notoryczną dolegliwość w postaci suchej skóry. Dzieje się to w wyniku zwolnionego metabolizmu oraz zmniejszonej potliwości skóry. Najczęściej objawia się to suchymi dłońmi, szorstkimi łokciami i kolanami. Często też nieprzyjemnym swędzeniem. Wtedy żadne, nawet najbardziej tłuste kremy, nie pomogą zwalczyć tej niekomfortowej dolegliwości. Trzeba zadziałać od wewnątrz, stosując odpowiednie suplementy oraz lekarstwa. 

3. Zimne stopy i dłonie

To bardzo popularny problem. Jeżeli mimo sprzyjającej aury często czujesz, że Twoje stopy i dłonie są o wiele zimniejsze w stosunku do reszty ciała - koniecznie odwiedź specjalistę. 

4. Wypadanie włosów

Włosy wypadają Ci garściami? Podczas mycia włosów zauważasz, że w Twoich dłoniach jest ich coraz więcej? Włosy są szorstkie i łamliwe oraz bardzo nieprzyjemne w dotyku? Koniecznie zbadaj tarczycę! Problem też może się nasilić w postaci całkowitego przerwania cyklu wzrostu włosów. 

5. Notoryczne zmęczenie

Zmęczenie może dopaść każdego z nas. Jeśli jednak mimo zbilansowanej diety, aktywności fizycznej oraz odpowiedniej dawki snu czujesz się ciągle zmęczona, to znak, że dzieje się coś niepokojącego. Kiedy tarczyca nie produkuje wystarczającą ilość hormonu, ciało spowalnia swoją pracę i działa na o wiele niższych obrotach. Bóle mięśni oraz skurcze w coraz to dziwniejszych miejscach, to tylo kolejny etap nasilającej się dolegliwości.  

6. Wahania nastroju

Ciągła irytacja, gniew, czy szybka zmiana z radosnego na wręcz depresyjny nastrój, to czerwona lapka ostrzegawcza, że z naszym ciałem jest coś nie tak. Poziom hormonów tarczycy jest ścisłe powiązany z produkcją serotoniny w naszym mózgu i  jego niedobór lub nadmiar może mieć fatalne konsekwencje. 


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię