26 kwietnia 2017

Restaurant Week. Trwa Ogólnopolski Wiosenny Festiwal Najlepszych Restauracji

Odwiedź w dniach 21-30 kwietnia i doznaj emocji na talerzach!

Wiosenna edycja Festiwalu Najlepszych Restauracji dedykowana jest doznaniom i emocjom towarzyszącym wspólnemu spędzaniu czasu przy stole. Ponad 360 restauracji w ponad 25 miastach zaprasza gości na trzydaniowe, wyjątkowe doświadczenia w festiwalowej cenie 39 zł. To wszystko już w ostatnim tygodniu kwietnia - w całej Polsce!

Restaurant Week - Emocje na talerzach

Najlepsze restauracje zapraszają na wiosenny Festiwal Najlepszych Restauracji Restaurant Week. Weźmie w nim udział ponad 65 wiodących restauracji w stolicy! Najlepsi szefowie kuchni przygotowali EMOCJE NA TALERZACH!, czyli popisowe trzydaniowe doświadczenia restauracyjne w festiwalowej cenie 39 zł. Tegoroczne menu zaprojektowano z myślą o uczuciach, jakie im towarzyszą. Szczęście i zaskoczenie, harmonia i pożądanie, radość i wzruszenie, miłość i ekscytacja, euforia i duma, wolność i niepewność. Wspomnienie kojącego smaku dzieciństwa i zadziwiające niespodzianki – to wszystko znajdziecie w emocjonujących daniach i doświadczeniach nadchodzącej edycji Festiwalu Najlepszych Restauracji. 

Restaurant Week - Festiwal, który łączy przy stole

Aby wywołać odpowiednie emocje na talerzach i podarować gościom zmysłowe doświadczenie, szefowie kuchni w całej Polsce przygotują specjalne, trzydaniowe menu degustacyjne: przystawkę, danie główne i deser – w festiwalowej cenie 39 zł.

- Przygotowanie do kolejnej edycji Restaurant Week to za każdym razem duże wyzwanie ze względu na chęć dotarcia do nowych Gości oraz wysoką świadomość kulinarną uczestników festiwalu. Często menu testowane jest przez nich w kilku restauracjach. Ponieważ cena menu festiwalowego to wszędzie 39 zł, w porównaniach rozstrzygają jakość serwowanych dań oraz serwis. Taka świadomość motywuje, dlatego Flambeéria proponuje podczas festiwalu to, co najlepsze i zawsze stara się pozytywnie zaskakiwać swoich gości. Nasze menu to: sałatka z cieciorki, pomidorków wiśniowych, słodkiej cebuli, szczypiorku i bazylii z cytrusowym dressingiem, tarta flambée z chorizo, krewetkami, jalapeño i rukol, bądź w wersji wege: z plastrami cukinii, kozim serem i rukolą oraz deser: mus czekoladowy z karmelem i solą morską - mówi Leszek Szczepaniak, twórca i właściciel Flambéerii, pierwszego w Polsce miejsca specjalizującego się w alzackiej tarte flambée.

Więcej informacji na www.RestaurantWeek.pl

SHAPE jest patronem medialnym wydarzenia!


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię