20 kwietnia 2017

Finansowy Plan Treningowy [7 PORAD]

Zobacz porady eksperta jak zaoszczędzić na wymarzone wakacje!

Przed urlopem warto zadbać nie tylko o piękną sylwetkę, ale też o kondycję finansową. Żeby nie skończyło się tak, jak w ubiegłych latach , czyli nerwowym poszukiwaniem oferty i zaciąganiem kredytu na letni wyjazd – już dziś opracuj i zacznij realizować swój Finansowy Plan Treningowy.

1. Wszystko zaczyna się w głowie


Zacznij od najważniejszego – po co jedziesz na wakacje? Potrzebujesz ich, żeby naładować akumulatory i się zregenerować? Chcesz oderwać się od codziennych obowiązków, zrelaksować albo przeżyć coś ciekawego? Na pewno nie chcesz dokładać sobie dodatkowych zmartwień. Po pierwsze nie planuj wakacji na kredyt. Zacznij od sprawdzenia swojej finansowej formy na starcie – czy masz oszczędności? Ile jesteś w stanie odkładać co miesiąc do urlopu? Jeśli nie stać cię na wyjazd do modnego kurortu, wybierz opcję oszczędną. Sprawdź mniej oblegane miejsca wypoczynku, poszperaj w ofertach. Jeśli zabierzesz się do tego już teraz, możesz jeszcze skorzystać z promocji „first minute”.

2. Zorganizuj sprzęt, zbierz drużynę


Gdzie zamierzasz odkładać zaoszczędzone pieniądze? Przygotuj skarbonkę na odkładanie drobniaków, albo otwórz oddzielne konto oszczędnościowe. Pamiętaj, żeby oszczędności nie były dla ciebie zbyt łatwo dostępne – najgorszym sposobem jest trzymanie pieniędzy na koncie, do którego masz kartę. To kuszenie losu – tak, jak dieta z otwartym pudełkiem czekoladek na biurku. Trudno sobie cały czas odmawiać i ciągle pamiętać o swoich postanowieniach. Pomocą w utrzymaniu motywacji może być oszczędzanie wspólnie z przyjaciółką. Jak pokazuje doświadczenie np. Weight Watchers, odrobina rywalizacji i wsparcia pozwala na osiągnięcie lepszych wyników.

3. Gdzie jest meta?


Wyobraź sobie maratończyka, który zaczyna bieg z nastawieniem „Ile się da,tyle przebiegnę”. Trudno będzie ci mobilizować się do odkładania pieniędzy bez konkretnego celu, który chcesz osiągnąć. Musisz policzyć, ile potrzebujesz na wakacje, nie zapominając o wydatkach z nimi związanych – np. o nowej walizce. Nie licz na cud
na finiszu. 1500 zł do zaoszczędzenia do sierpnia oznacza, że pod koniec maja musisz mieć minimum 500 zł oszczędności. Realnie nawet więcej, bo, tak jak w biegu, pod koniec możesz trochę zwolnić tempo, albo mogą
się trafić niespodziewane wydatki.

4. Sukces na starcie


Michael Phelps przed każdymi zawodami zaczyna kilka godzin wcześniej ustaloną sekwencję czynności, a każda z nich – od pobudki począwszy – jest małym zwycięstwem, jeszcze przed startem. Ty też zacznij od sukcesu – na początku miesiąca odłóż zaplanowaną kwotę na osobne konto. I już. Teraz musisz tylko zmieścić się w wyznaczonym budżecie. Jeśli odwrócisz kolejność, to cały miesiąc będziesz myśleć o oszczędzaniu jak o przykrej rzeczy, a na koniec może okazać się, że pieniądze na wakacje gdzieś się rozpłynęły.

5. Włącz autopilota


Biegnij z wiatrem – wykorzystaj własne lenistwo, żeby ułatwić sobie oszczędzanie. Dobrym wsparciem może być stałe zlecenie lub skorzystanie z aplikacji, która automatycznie przelewa „końcówki” z każdej transakcji na oddzielny rachunek. Rozwiązaniem dla miłośniczek gotówki może być odkładanie co wieczór całego bilonu do skarbonki. 

6. Spowalniaczom powiedz NIE!


Zwróć uwagę na drobiazgi. Kawa, przekąski, okazje na wyprzedażach – niby po kilka złotych, ale w sumie stanowią spory wydatek i spowalniają cię w drodze do celu. Zastanów się co najczęściej skłania cię do niepotrzebnych wydatków – ulubiona kawiarnia, a może zawsze wydajesz więcej w podróży? Przygotuj się na takie sytuacje, na przykład zabierając napoje i przekąski z domu. Dobrym rozwiązaniem jest też przerzucenie się na gotówkę. Wydawanie realnych pieniędzy, w przeciwieństwie do płacenia kartą, uaktywnia w mózgu ośrodek bólu – sama natura pomaga ci w ten sposób w oszczędzaniu.

7. Premia specjalna 


Oszczędności mogą dać ci dodatkowe korzyści i to nie tylko w postaci odsetek. Co powiedziałabyś na dodatkowe
1600 zł na koncie? Tak, nawet tyle możesz dostać od fiskusa w formie zwrotu podatku, odkładając pieniądze na IKZE– specjalnym koncie do oszczędzania długoterminowego. Takie konta prowadzą min. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, banki czy ubezpieczyciele. Warto zadbać jak najszybciej o wykorzystanie limitu wpłat na ten rok. Cokolwiek postanowisz w kwestii finansowych przygotowań do urlopu – zacznij już dziś. Korzyści ze zdrowych nawyków finansowych odczujesz szybciej niż przypuszczasz.

Porady przygotowała Danuta Musiał, ekspertka od finansów osobistych i edukacji finansowej z ponad 20-letnim
doświadczeniem, na co dzień pracuje w towarzystwie funduszy inwestycyjnych Union Investment TFI.


PODOBNE

Odniosłaś sukces
w pracy nad sylwetką? Podziel się nim z innymi! Przyślij nam swoją historię